fbpx

Loterie Working Holiday víz do Kanady 2020

Loterie Working Holiday víz do Kanady 2020

Working Holiday víza do Kanady

Brzy se budou otevírat registrace pro nový ročník žádostí o Working Holiday víza do Kanady. Working Holiday víza jsou velmi populární cestou pro mladé lidi jak do Kanady vycestovat na 1 rok s možností legálně pracovat. Sám jsem absolvoval Working Holiday víza na Novém Zélandu a v Kanadě. V následjícím článku bych se s vámi rád podělil o to, co Working Holiday víza jsou, pro koho jsou určená, jak se dají získat a jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

Working Holiday víza můžeme jako občani České republiky získat kromě do Kanady také do zemí jako Nový Zéland, Chile, Austrálie, Izrael, Jižní Korea a Taiwan. Pro každou zemi jsou stanovené jiné podmínky, a proto se v případě zájmu o jiné země podívejte na informace přímo k nim.

Podmínky Working Holiday do Kanady:

 • Být občanem ČR
 • Věk 18 – 35 let včetně
 • Disponovat ekvivalentem $2500 CAD pro krytí vašich nákladů po příletu do Kanady
 • Platný cestovní pas po celou dobu pobytu
 • V minulosti jste nevyužili programu Working Holiday v Kanadě (lze získat jednou za život)
 • Uhradit poplatky ve výši $335 CAD
 • Kvóta, tedy roční počet víz, pro Českou republiku je 1000

Jak víza získat:

Zpravidla v listopadu nebo prosinci se otevřou registrace pro nový ročník. Na webových stránkách si vytvoříte profil a v dotazníku odpovíte na sérii otázek, jestli se kvalifikujete pro získání Working Holiday víz.

Termíny otevření registrací do poolu a otevření kvóty zatím nejsou známy. Aktuální informace můžete sledovat na stránkách imigračního úřadu:

http://www.cic.gc.ca/english/work/iec/selections.asp?country=cz&cat=wh

Zde si můžete vytvořit profil:

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/application/account.html

Ve vašem profilu si dále vytvoříte a odešlete žádost o Working Holiday víza. Následně budete v tzv. poolu ze kterého se náhodně v průběhu roku losují zájemci o víza. Od otevření registrace do poolu a otevření kvóty (losování) je vždy nějaká prodleva (klidně několik týdnů), takže nemusíte ve stresu stránky každý den sledovat a nic vám neuteče 🙂

V případě, že vás vylosují, obdržíte email a máte 10 dní na přijmutí či odmítnutí pozvánky.

Po vašem přijetí pozvánky budete mít 20 dní pro dodání veškerých potřebných dokumentů:

 • výpis z rejstříku trestů
 • pasová fotografie v digitální podobě
 • sken cestovního pasu
 • životopis v anglickém nebo francouzkém jazyce
 • výpis z bankovního účtu
 • vyplněný family formulář
 • zaplacení poplatku $250 CAD

Dále budete vyzváni, abyste dorazili na jedno z VAC (visa application center), kde dáte svoje tzv. biometrics, tedy otisky prstů a fotku. V ČR bohužel není VAC a proto většina lidí volí Vídeň nebo Berlín. Kompletní seznam VAC je zde:

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/corporate/contact-ircc/offices/find-visa-application-centre.html

Biometrics stojí $85 CAD a zpravidla do 48 hodin jsou biometrics nahrány na váš profil. Imigrační úředníci mají 8 týdnů pro schválení či zamítnutí vaší žádosti. Opět vám přijde email, v úspěšném případě s pozvánkou do Kanady. Samotná víza oficiálně získáte až u imigračního úředníka na letišti či jiném POE (point of entry). Od obdržení pozvánky máte 1 rok, abyste vstoupili do země a od vstupu budete mít možnost 1 rok v Kanadě zůstat a legálně pracovat.

Při vstupu do země kromě pozvánky také potřebujete:

 • cestovní pojištění
 • finance do začátku
 • zpáteční letenku (nebo finance na pořízení letenky ze země)

Pokud získáte víza, tak gratuluji, protože jste tak trochu vyhráli loterii. Zájem o Working Holiday víza je rok od roku vyšší a bohužel ne na všechny zájemce se dostane. Znám i případy, kdy se slečně i 3 roky po sobě nepodařilo víza získat. Nevýhodou může být i to, že se vaše cesta do Kanady nedá naplánovat. Pozvánku můžete obdržet klidně hned v lednu a nebo také můžete čekat až do podzimu, či jak jsem už zmiňoval, nemusíte víza získat vůbec.

Pokud ale víza získáte, jedná se o skvělou možnost zažít Kanadu. Máte totiž možnost legálně pracovat bez toho, abyste se museli vázat na zaměstnání a můžete se tak klidně během roku v Kanadě přesouvat. Zkusit život ve městech jako Vancouver, Toronto, Calgary a  nebo v menších horských městech s nádhernou přírodou.

Working Holiday jsou také opravdu “Pracovní prázdniny” a na svůj život a cestování si pravděpodobně budete vydělávat sezóními nebo entry-level pracemi jako: kavárny, restaurace, stavby, zahradnictví, hotely, farmy, sady apod. Získat lepší práci je složité v tom, že váš pobyt v Kanadě je omezen a většině zaměstnavatelům se do vás nebude chtít investovat čas a peníze, když stejně nejspíše pojedete brzy domů. Nic samozřejmě není nemožné a lze si najít i vysněnou práci, ale budete se muset velmi snažit takovou příležitost najít.

Pokud byste se v Kanadě chtěli zaměřit na kariéru a nabrání pracovní zkušenosti ve vašem oboru, zvolil bych raději program Work & Study, na který také není žádná kvóta a věkový limit. Work & Study také pro vás může být alternativou, pokud byste Working Holiday víza nedostali.

Oficiální informace týkající se Working Holiday víz najdete zde:

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/work-canada/iec.html

Doufám, že se vám článek líbil a nějak vám pomohl. Máte otázku k vízům do Kanady? Napište nám do komentáře 🙂

Sleduj nás na Instagramu a Facebooku, ať Ti nic neuteče 😉

Budu rád za sdílení ❤️

Petr Horák @horakpetr