fbpx

Kanada otevírá své hranice!

Kanada otevírá své hranice!

Kanada otevírá hranice

❗ Je čas začít balit kufry a vyrazit (konečně) do světa! ✈️

Kanada 20. října po více jak půl roce otevře své hranice pro mezinárodní studenty. Jedná se pravděpodobně o nejzásadnější novinku od začátku uzavření hranic a od doby, kdy imigrační úředníci přestali zpracovávat většinu typů víz, především pro žadatale kteří se nacházejí mimo Kanadu.

Pojďme se nejdříve podívat, jak se celá situace od začátku omezení z důvodu Covid-19 vyvíjela až do teď. (Pozn. zaměříme se pouze na pro nás nejrelevantnější informace.)

Kanada stejně jako snad všechny ostatní země po vyhlášení celosvětové pandemie uzavřela své hranice. Do Kanady mohli vstoupit pouze občané (citizens), lidé s trvalým pobytem (PR), lidé kteří už v Kanadě byli před uzavřením hranic a mají aktivovaný permit (Working Holiday, Study Permit, Young Professional a další.), diplomaté, zdravotníci a několik dalších vyjímek.

Kanada úplně přestala na dobu neurčito zpracovávat veškeré IEC žádosti (Working Holiday, Young Professional, Internship). Žádosti o Study Permit se dále zpracovávaly, nicméně jen 2 fázově, aby studenti případně mohli začít studium on-line. Bylo jasné, že konečné schválení žádostí o Study Permit půjde ruku v ruce s otevřením hranic.

Kanada později umožnila vstup do země studentům, kteří již měli schválenou žádost před 18. březnem 2020. Do země také mohli začít vstoupovat jedinci se schválenou žádostí o Working Holiday, nově s podmínkou zajištěné práce dopředu. Obecně není snadné si zajistit práci dopředu, natož během krize, jako kterou stále procházíme.

Omezení vstupu do země Kanada od začátku léta posouvala postupně o další a další měsíc. Nejvíce frustrující bylo, že jsme mohli jen čekat, jak dlouho tato omezení budou trvat. Budou hranice uzavřeny ještě měsíc, tři, půl roku, rok, dokud nebude vakcína? Proto je novinka o otevření hranic pro studenty tak zásadní a pozitivní.

Osobně mi celou dobu přišlo velmi pravděpodobné, že Kanada nejprve otevře hranice pro mezinárodní studenty, než začne pouštět do země držitele IEC permitů a turisty.
Proč? Studenti jsou pro Kanadu klíčoví, především ze dvou hlavních důvodů.

  1. Ekonomický dopad
    V minulém roce studovalo v Kanadě 650.000 mezinárodních studentů na post-secondary vzdělávacích institucích (College / University). Pro kanadskou ekonomiku to znamenalo $22 miliard a obsazení 170.000 pracovních pozic.
  2. Imigrační politika
    Růst Kanady stojí především na imigrační politice. Kanada si ale velmi vybírá, koho nechá v zemi dlouhodobě zůstat a umožní získání trvalého pobytu, ze kterého lze následně získat i kanadské občanství. Kanada potřebuje perspektivní lidi se vzděláním a pracovními zkušenostmi, kteří se úspěšně začlení do systému a budou mít přínos pro zemi a ekonomiku. I přes aktuální situaci Kanada prohlásila, že nebude omezovat imigraci. Naopak ještě navýšila plánovaná čísla na další roky. Během následujících třech let by mělo do Kanady imigrovat cca jeden milion nových lidí. Současná populace je cca 37 milionu.
    Proč jsou v tomto směru mezinárodní studenti pro Kanadu důležití? Jedná se o ideální budoucí Kanaďany, které si Kanada sama „vychová“. Studenti se naučí perfektně anglicky (či francouzsky) a naberou potřebné akademické a praktické dovednosti v oblastech, které Kanada aktuálně potřebuje a do budoucna bude potřebovat, aby se uplatnili na pracovním trhu a mohli budovat kanadskou ekonomiku.

Dalším zřejmým důvodem, proč by Kanada měla začít pouštět do země studenty byl fakt, že se jedná o dlouhodobé pobyty, většinou rok a více. Úkolem tak bylo realizovat řešení, jak ideálně covid-negativní studenti budou moct vycestovat do Kanady a jak bude vypadat po příletová 14 denní karanténa a připravenost na různé scénáře.

Novinka o otevřená hranic pro mezinárodní studenty neznamená, že 20. října budou moct všichni studenti do Kanady vycestovat. Bude se jednat pouze o studenty schválených škol kanadskou vládou. Školy musí předložit plán, jak budou své studenty dopředu informovat o požadavcích po zdravotní stránce, samotného vycestování do Kanady, požadavcích pro 14 denní karanténu a asistence během ní – zajištění potravin, léků a dalších nezbytností. Plán musí také obsahovat protokoly v případě, že student bude nakonec covid pozitivní.

Některé naše partnerské školy mají již plán schválený a další na něm pracují nebo už jen čekají na schválení.

Obdržel jsem již i dotazy ohledně Working Holiday víz. Jak jsem zmiňoval na začátku článku, zpracování žádostí o IEC víza (WH, YP a Internship) je stále pozastaveno na dobu neurčito.

Vycestování do Kanady přes Study Permit tak aktuálně představuje nejjednodušší, nejrychlejší způsob a snad jedinou možnost pro nové žadatele o víza s pracovním povolením, kteří se nacházejí mimo Kanadu.

Ať už jsi jeden z těch, kdo netrpělivě čekali na tuhle zprávu více jak půl roku nebo Ti bohužel nevyšly jiné plány v USA, Austrálii, na Novém Zélandu nebo jinde, napiš nám a podíváme se na Tvoje možnosti v Kanadě.

Někteří naši klienti místo čekání, jak se bude dále vyvíjet situace s Working Holiday a Young Professional vízy rozhodli pro vycestování do Kanady skrze program Work and Study. Na WH či YP můžeš klidně přejít po dokončení Work and Study programu. K tomu si zlepšíš svoji angličtinu a studium na College nebo univerzitě Tě připraví prosadit se na pracovním trhu v Kanadě 🥊

Hlavní podmínkou pro využití programu Work and Study je věk 18+ a finanční krytí alespoň CAD 10 tis. Vrchní věková hranice není stanovena 😉

Mnoho škol stále nabízí promo ceny na svoje programy, kterých můžeš využít.

Spolupracujeme se školami jak ve Vancouveru, Whistleru, Torontu tak po celé Kanadě.

Pomůžeme Ti s celým procesem od začátku do konce:
🍁 konzultace Tvého plánu v Kanadě
🍁 výběr ideálního typu studia, školy a programu
🍁 pomoc s přijímacím procesem
🍁 výběr letenky a pojištění
🍁 předodletové info
🍁 asistence během celého Tvého pobytu v Kanadě

Program je vhodný jak pro jednotlivce tak pro páry. Mnoho Čechů a Slováků se rozhodne si v Kanadě po studiu prodloužit pobyt nebo získat trvalý pobyt. I s tím Ti pak rádi pomůžeme.

Sami žijeme ve Vancouveru, tak od koho jiného si nechat pomoct, než od nás? 😎

Samotné studium platíš přímo škole a námi tak nic navíc nezaplatíš. V případě soukromých škol s námi s největší pravděpodobností ještě ušetříš.

👉 Pošli email na petr@czenadians.cz a začni tak realizovat svoji cestu do Kanady.

Sleduj nás na Instagramu a Facebooku, ať Ti nic neuteče 😉

Nově si také můžete nechat zasílat důležité novinky přímo na email. Pro odběr klikni zde:
https://mailchi.mp/b95beb41ec8f/czenadians

Budu rád za sdílení ❤️

Petr Horák @horakpetr