fbpx

Jak získat trvalý pobyt v Kanadě?

Jak získat trvalý pobyt v Kanadě?

Jak získat trvalý pobyt v Kanadě

Kanada je jednou z nejlepších zemí pro život. Země javorového listu nabízí nádhernou přírodu, outdoorové vyžití, pracovní příležitosti, vysokou životní úroveň a kvalitu života, multikulturní prostředí, špičkový vzdělávací systém, vysokou bezpečnost a otevřenou imigraci, na které stojí kanadské ekonomika a budoucí vývoj celé země.

Svoji rozlohou je Kanada druhou největší zemí na světě a aktuálně má více než 37 milionů obyvatel. Během následujících třech let má země v plánu udělit přes 400 tisíc nových povolení k trvalému pobytu. V následujících letech to bude toto číslo narůstat, aby Kanada mohla splnit cíl 100 milionů obyvatel do roku 2100.

Co znamená mít trvalý pobyt v Kanadě?

Získáním trvalého pobytu, neboli v Kanadě permanent residency (PR), nabýváte víceméně stejná práva jako Kanadský občan, kromě možnosti volit nebo být zvolen do politické funkce. V Kanadě můžete dále volně pracovat, podnikat, či studovat. Abyste si zachovali status trvalého pobytu, je potřeba v zemi strávit alespoň 2 roky čistého času z posledních 5 let. Pokud byste chtěli získat kanadské občanství, hlavním kritériem je mít již trvalý pobyt a strávit v Kanadě 3 roky čistého času z posledních
5 let.

V tomto článku se zaměříme na hlavní cesty k trvalému pobytu, které budou případem pro převážnou většinu z vás. O trvalý pobyt se žádá skrze federální program Express Entry. První cestou je volba jednoho ze 3 programů v rámci Express Entry: Canadian Experience Class, Federal Skilled Worker a Federal Skilled Trades. Druhou cestou je být nominován do Express Entry přes imigrační program provincie, ve které žijete. Každá provincie má své programy, které reagují na potřebu pracovníků v různých sektorech. 

Obecně Kanada stojí především o perspektivní jedince, kteří se již začlenili do společnosti a budou mít přínos
pro kanadskou ekonomiku. Klíčové faktory jsou věk, úroveň angličtiny nebo francouzštiny, vzdělání a pracovní zkušenosti. Express Entry (EE) je bodový systém, ve kterém získáváte body za zmíněné faktory. Po vytvoření profilu se přihlásíte do tzv. poolu, kde budete se všemi ostatními zájemci. Kanadský imigrační úřad pravidelně uvolní určité množství pozvánek, které získají zájemci odshora z poolu, kteří jsou seřazeni podle výše bodů.

Jak vypadá proces Express Entry

 1. V první řadě je potřeba zjistit, kolik budete mít bodů a odhalit oblasti, kde můžete získat další body, abyste byli vylosování. Obecně platí, že je potřeba mít co nejlepší úroveň AJ, vyšší vzdělání (může být z Kanady nebo
  ze zahraničí), alespoň jeden rok pracovní zkušenosti z Kanady na tzv. skilled pozici. Výhodou je také věk
  do 30 let. V případě vyššího věku obdržíte postupně méně bodů.
  Odkaz na oficiální kalkulačku bodů zde:
  https://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/crs-tool.asp
 2. Jaká je aktuálně spodní hranice bodů pro vylosování?
  Na webu imigračního můžeme vidět přehled posledních posledních pozvánek. Na obrázku níže se zaměříme na kategorii Canadian Experience Class. Můžeme vidět, že rozpětí se pohybuje mezi 368–449 bodů. V minulosti byla hranice mnohem výše. Z důvodu probíhající pandemie je v Kanadě aktuálně méně zájemců o trvalý pobyt a tím pádem také klesla spodní hranice.
 3. Body za studium
  Za vystudovanou vyšší odbornou školu (College) získáte 90 bodů, za bakalářský program 120 a za magisterský 135. Jedná se o velké množství bodů, které budete pravděpodobně potřebovat. Pokud byste si tak potřebovali dodělat školu v Kanadě, neváhejte nám napsat a se studiem vám rádi pomůžeme. Info o možnostech studia v Kanadě zde.
 4. Jaký zvolit program v rámci Express Entry?
  Pokud se podíváme znovu na obrázek níže, kromě losování skrze provinční programy můžeme vidět, že se poslední dobou losovala pouze kategorie Canadian Experience Class. Abyste se na tento program kvalifikovali, je potřeba mít roční pracovní zkušenost v Kanadě na skilled pozici.
 5. Jak získat roční pracovní zkušenost v Kanadě na skilled pozici?
  Abyste získali tuto zkušenost, budete potřebovat v první řadě pracovní víza. Z tohoto pohledu je proto ideální vycestovat skrze studium, díky kterému můžete vycestovat do Kanady kdykoliv během roku. Počet víz není omezen a věkové kritérium je 18+, bez horní věkové hranice. Studium vám pomůže s uplatněním na pracovním trhu a následným přechodem na pracovní víza. V případě studia na veřejné škole nebo soukromé univerzitě, můžete požádat o absolventská pracovní víza (PGWP) o délce 1–3 roky.
 6. Registrace do Express Entry
  Po tom co, se kvalifikujete na jeden z EE programů a budete mít dostatek bodů, abyste měli šanci pro vylosování, si vytvoříte profil, vyplníte informace o sobě a přihlásíte se tak do poolu.
 7. Vylosování a dodání všech dokumentů
  Po vylosování z poolu zájemců budete mít limitovaný čas odevzdat veškeré dokumenty včetně doložení pracovních zkušeností, předchozího vzdělání a oficiální zkoušky angličtiny nebo francouzštiny.
 8. Jak dlouho trvá vyřízení žádosti?
  Pokud je žádost kompletní, ve většině případech dojde ke schválení žádosti do šesti mesíců
Přehled posledních losování v rámci programu Express Entry

Oficiální informace o Express Entry zde:
https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada/express-entry.html

Získání trvalého pobytu skrze provinční program

Jak bylo zmíněno na začátku, každá provincie má své imigrační programy. Díky nim požádáte o pracovní víza a
po schválení vás province nominuje pro žádost o trvalý pobyt v rámci Express Entry, kde získáváte navíc 600 bodů, tedy více než dost, abyste byli vylosování v dalším nejbližším kole.

Např. v Britské Kolumbii se program jmenuje BCPNP a hlavním kritériem je získání nabídky na práci na skilled pozici, na které máte alespoň 2 roky předchozích pracovních zkušeností. Samotné BCPNP má také vlastní bodový systém, který je podobný Express Entry. Pokud máte ideální předpoklady, můžete do Kanady vycestovat skrze studium, najít si práci na skilled pozici a požádat o pracovní víza skrze BCPNP. Následně žádáte o trvalý pobyt skrze Express Entry.

Oficiální informace o BCPNP zde:
https://www.welcomebc.ca/Immigrate-to-B-C/B-C-Provincial-Nominee-Program

Pokud byste rádi získali trvalý pobyt v Kanadě, vyhlídky na následující roky vypadají více než dobře. Několik týdnů zpět otevřela Kanada šest nových imigračních programů pro 90000 žadatelů. Např. 40000 míst bylo pro absolventy College či univerzity v Kanadě. Je pravděpodobné, že i v dalších letech Kanada bude otevírat podobné programy, aby dosáhla svých imigračních cílů.

Napište nám email na petr@czenadians.cz a rádi se podíváme na vaše možnosti.

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku, ať vám nic neuteče 😉

Nově si také můžete nechat zasílat důležité novinky přímo na email. Pro odběr klikněte zde:
https://mailchi.mp/b95beb41ec8f/czenadians

Petr Horák @horakpetr